Jobba hos oss

Råå förskola är en av Helsingborgs stads skolor.

Helsingborgs stads skolor består av drygt hundra kommunala grundskolor, förskolor, särskolor och gymnasieskolor.

I Helsingborgs stads skolor tror vi på ett kollegialt lärande mellan både verksamheter och kollegor och på ett smart resursoptimerat stöd. Det ser vi som viktiga framgångsfaktorer för att du ska kunna fokusera på ditt uppdrag. Vi vill att du ska lyckas.

Som medarbetare på Råå förskola är du en del i vårt gemensamma arbete med att skapa den bästa skolan för varje barn och elev i Helsingborg. Välkommen till oss!

Titta in på vår förskola och hör Simon berätta om sin väg till förskolläraryrket.

I första avsnittet av Halv tio hos mig tar rektor Victoria emot två kollegor från Helsingborgs stads skolor som får bekanta sig med Råå förskola.

I nedan artikel berättar våra förskollärare Simon och Ludwig om hur det är att vara man i ett kvinnodominerat yrke och varför de valt att arbeta som förskollärare. Klicka på bilden för att läsa artikeln.